Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi

Hamilelik anne adayları için birçok değişimin yaşandığı bir süreçtir. Kadın vücudu hamilelik başlangıcıyla birlikte gerek fiziksel olarak gerek anatomik olarak birçok değişime sahip olur. Vücutta meydana gelen değişmeler aynı zamanda çeşitli rahatsızlıklara, ağrılara, sızılara ve kasılmalara yol açabilir. Bunların üstesinden gelmek için birtakım egzersizler yapılabilir ve pilates hamileyken yapılabilecek en doğru sporlardan birisidir.

Gebe pilatesi olarak da adlandırılan hamile pilatesi yapmanın hem size hem de bebeğinize birçok faydası vardır. Fakat pilates ya da başka bir spor yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü herkesin hamilelik süreci farklı işleyebilir ve bazı durumlarda pilates risk teşkil edebilir.

Hamilelikte birkaç ters hareketten kaçınılmalıdır. Hamile pilatesi ise 14. Haftadan itibaren yapılabilecek egzersizler olup bu dönemden önce yapılması bebeğin plasentaya tutunması yönünden risk oluşturabilir. Bu nedenle doktor izinli olarak 14. Haftadan sonra başlanması önerilir.

Hamile Pilatesi Nedir

Hamile pilatesi nedir sorusu fazlaca akıllara gelir. Öncelikle pilates vücudun esnekliğini arttırmayı, kasları güçlendirmeyi ve dengeyi sağlamayı hedefleyen bir spor branşıdır. Sırt ve karın bölgesini pelvik taban kaslarıyla güçlendirmeyi sağladığı için hamilelik döneminde de pilates tercih edilir ve buna hamile pilatesi adı verilir.

Her zaman olduğu gibi hamilelik sürecinde de vücudu güçlü tutmanın en temel yolu spor ve fiziksel aktiviteler yapmaktır. Hamilelik döneminde yapılabilecek en faydalı sporlar arasında hamile pilatesi yer alır. Üstelik hamile pilatesi sadece fiziksel olarak sizi güçlendirmeyip sinirlerinize de iyi gelecektir.

Hamile pilates dersi dünya çapında pek çok sağlık merkezinde ve hastanede uygulanmaktadır. Spor salonlarında bireysel olarak ya da grup seansları olarak gerçekleştirilmektedir. Bu spor ile vücudun nefes kontrolüyle beraber çeşitli hareketler yapılarak esnetilmesi sağlanmakta, kişiye dinginlik kazandırmaktadır.

Hamilelikle birlikte vücudun ağırlık merkezi değişir. Uterus büyüdükçe bel bölgesinde boşluk artar. Bu da omurgada bozukluklar oluşmasına neden olur. Bu omurga bozukluklarını önlemek amacıyla kadınlar hamile pilatesi yapabilirler.

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

Hamile pilatesi nasıl yapılır? Hamilelik döneminde spor yapmak hem bebeğin hem de anne adayının gelişimine katkıda bulunur. Doktorlar vücudun fiziksel ve psikolojik olarak kendini doğuma hazırlaması için hamilelik boyunca yürüyüş, yoga, pilates gibi sporlara devam edilmesini önerir.

Hamile pilatesi seansları merkezimizde uzman eğitmenlerimiz eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Pilatesin nasıl yapılacağı hususunda eğitmenlerimiz her detayı sizinle paylaşacak, en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaklardır. Bunun yanında seanslar öncesi pelvik taban kaslarınızı keşfetmiş olmalısınız. Bu sayede hamile pilatesinden maksimum fayda alınabilir. Sonrasında nefesinizi kontrol altına almalı ve basit sırt, bel ve bacak hareketleri yapmalısınız. Böylece hem vücudunuz hem de zihniniz rahatlayacaktır.

Pilates hayat boyu yapılabilen bir spor olduğundan hamilelik öncesi de pilates yapıyor olabilirsiniz. Böyle olsa dahi hamileliğin ilk üç ayında baş dönmesi ve mide bulantıları artabilir. Bu yüzden bazı pilates hareketlerinden kaçınmanız gerekmektedir. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

 • Jack Knife,
 • Tower,
 • Roll Over.

Görüldüğü gibi yapılmaması gereken hareketler ters duruşlardır. Bunun dışında en uygun hareketlerle yapacağınız hamile pilatesi bu hassas dönemde karşılaşacağınız stres, endişe, kaygı gibi halleri ortadan kaldıracak, kendinizle daha barışık olmanızı, doğuma daha yüksek motivasyonla girmenizi sağlayacaktır.

Görüldüğü gibi yapılmaması gereken hareketler ters duruşlardır. Bunun dışında en uygun hareketlerle yapacağınız hamile pilatesi bu hassas dönemde karşılaşacağınız stres, endişe, kaygı gibi halleri ortadan kaldıracak, kendinizle daha barışık olmanızı, doğuma daha yüksek motivasyonla girmenizi sağlayacaktır.

Hamilelik Pilatesi Ne Zaman Yapılır?

En önemli hususlardan birisi de hamilelik pilatesi ne zaman yapılır olmaktadır. Bir sağlık problemi yaşanmadığı sürece doktor tavsiyesi neticesinde ilk trimester, yani ilk üç aydan itibaren hamile pilatesi yapılabilir. Ancak vücuttaki değişimler göz önüne alınarak her trimestere özel program çıkarılmalıdır.

Birinci trimesterde mide bulantısı, sabah yorgunluğu gibi durumlar oluşabileceğinden yorucu olmayan, nefese odaklanmaya yardımcı program yapılmalıdır.

İkinci trimesterde anne adayı daha enerjiktir. Üstelik bel kıvrımları artıp kilo alımı başlayabilmektedir. Vücudun dengesinin yeniden sağlanması adına ve esnek bir vücuda sahip olunması adına çömelme, pelvik taban ve postür egzersizleri tercih edilir.

Üçüncü trimesterde artık son üç aya girilmiştir. Anne adayı kendini yorgun hissedebilir. Yine de nefes egzersizlerine ağırlık verilmeli, hafif esnemeler, uyluk egzersizleri ve pelvik taban egzersizleri tercih edilir.

Hamile pilates öncesi sonrası her anne adayı özel değerlendirilmelidir. Anne adayının sağlık durumuna göre egzersiz türleri seçilmelidir. Hususiyetle ikinci ve üçüncü trimesterde sırt üstü yan yatma veya ayak üstünde durma gibi pozisyonlardan kaçınılmalıdır. Bunun yerine vücudun üst kısmının yastıkla desteklendiği uygulamalar tercih edilmelidir.

Hamilelik sürecinde sırt ağrısı gibi sorunları en aza indirmek önemlidir. Aynı zamanda sağlıklı kilo almak ve daha kolay bir doğum için düzenli spor yapılmalıdır. Yürüyüş ve hamile yogası ile birlikte hamile pilatesi anne adaylarına en uygun sporlardır. Doktor tavsiyesiyle bunlar seçilebilir.

Hamile Pilatesi Hareketleri

Hamile pilatesi hareketleri postür yapısına uygun olarak belirlenir. İçinde bulunulan trimester dönemine göre hareketin şekli ve yoğunluğu farklı olacaktır. Buna göre ilk üç ayda yorgunluk ve mide bulantıları artacağından kedi pozu hareketi yapılabilir. Kedi pozuyla sırtınızı destekleyerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Yine bu dönemde pelvik tilt yapılabilir. Pelvik tiltte bir destek alarak sırt üstü yatarsınız ve belinizi ve pelvis kaslarınızı güçlendirirsiniz.

İkinci üç ayda artık karnınızın üstüne yatmaktan çekinmelisiniz. Herhangi bir hareket sizi endişelendiriyor ve rahatsız ediyorsa yapmamalısınız. Pilates topuyla çalışabilir, kuyruk sallama hareketi yapabilir, nefes egzersizleri ile nefesinizi düzenleyebilirsiniz.

Üçüncü üç aylık dönemde artık göbeğiniz iyice büyümüştür. Belinizin arkasındaki çukur iyice artmıştır. Bu da sırt ağrılarının artmasına neden olacaktır. Bu dönemde omurgayı destekleyici egzersizler yapabilirsiniz. Alt karnınızı çalıştıracak egzersizler, kollarınızı çalıştıracak egzersizler yapabilirsiniz. Merkezimizde eğitmenlerimiz size en uygun hareketleri en uygun sıklıkta ve en doğru şekilde yaptıracaklardır.

Hamile Pilatesi Faydaları

Hamile pilates faydaları ile öne çıkan bir spordur. Bu dönemde pilates yaparak gebelik döneminde ve sonrasında oluşabilecek sağlık sorunlarıyla daha iyi başa çıkabilirsiniz. Anne adayına hamile pilatesinin sağlayacağı başlıca faydalar ise şunlar olacaktır:

 • Hamilelik döneminde aşırı kilo alınmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Sırt kaslarını geliştirerek sırt ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Bacakların gücenmesini sağlar.
 • Postüral problemlerin önlenmesi amacıyla vücudu destekler.
 • Hamilelikte ideal kilonun korunmasına destek olur.
 • Zihin ve beden farkındalığını arttırır.
 • Pelvik taban kaslarını güçlendirerek doğumda annenin bebeğini daha kolay dışarı itmesine yardımcı olur.
 • Stres ve kaygıyı azaltarak doğuma daha rahat girilmesine yardımcı olur.
 • Vücut ihtiyacı olan aktiviteyi karşıladığı için hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan ödem, kabızlık gibi sorunların önlenmesine katkı sağlar.
 • Nefes egzersizleri solunum üzerinde kontrol sahibi olmaya destek olur.

Hamile Pilatesi Tuzla

Hamile pilatesi Tuzla merkezimizde özveriyle devam etmektedir. Alanında eğitimli eğitmenlerimiz eşliğinde Tuzla hamile pilates seanslarımız grup ve bireysel bazda sürmektedir. Anadolu yakası hamile pilates salonu ihtiyacı olan herkesin öncelikli tercihi olarak çalışmalarımız sürmektedir.

Hamile Pilatesi Fiyatları

Hamile pilates fiyatları saatlik olarak hesaplanmaktadır. Saat bazında aylık ücretlendirme olmakta, ücretlendirmeler bireysel ya da grup derslerine göre değişmektedir. Merkezimizde her zaman önce sağlığınızı ve memnuniyetini esas alıyoruz. Kişiye özel programlarla hamilelik döneminizi en iyi şekilde geçirmenize yardımcı oluyoruz. Bütçe dostu fiyatlarımızla fark yaratıyoruz.

studioog

studioog

İlgili İçerikler

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın
×