disiplin

Mat Pilates ve Grup Dersleri

Pilates, Joseph Pilates tarafından 20. Yüzyılda geliştirilmiş bir tür egzersizler bütünüdür. Vücut esnekliğini arttırmak, kasları güçlendirmek ve genel vücut sağlığını korumak amacıyla yapılan pilates ile vücudun bütün bölümleri harekete geçirilmektedir. Özel minderler üzerinde yapılabildiği gibi bu spora özgü aletler kullanılarak da pilates yapılabilmektedir ve geçmişten günümüze pilatese rağbet her geçen gün artmaktadır.

Yaklaşık yüz yıllık geçmişe sahip olan pilatesi pek çok kişi farklı sebeplerle tercih etmektedir. Bazen psikolojik ve fizyolojik dinginlik bazense ince görünmek amacıyla pilates tercih edilmektedir. Bazense bel ve sırt ağrılarıyla baş edebilmek amacıyla pilatese yönelinmektedir. Bütün bunlarla birlikte pilatesin farklı türleri gelişmiştir ve bunlar arasında en çok tercih edilenlerden birisi mat pilatestir. Bu çalışmamızda mat pilates nedir sorusunun cevabı dahil bütün merak edilenleri bir araya getiriyoruz.

Mat Pilates Nedir?

Mat pilatesaynı zamanda mat work olarak adlandırılır. Mat, minder manasına gelir ve çoğu kez yoga minderiyle karıştırılır. Fakat yoga minderiyle pilates minderi farklıdır. Mat pilateste tamamen kendi vücut ağırlığınız ile vücudunuzu esnetmeye ve güçlendirmeye çalışırsınız. Özellikle kalça ile omuz arasında kalan kaslar hedeflenir.

Mat pilatesözellikle pilatese yeni başlayanlar ya da pilatese başlamayı düşünenlere tavsiye edilir. Aletli pilatese nazaran daha kolaydır ve alet kullanmayıp kendi vücut ağırlığınızı kullandığınızdan daha az direnç oluşturursunuz. Haliyle kısa sürede aletli pilatesteki gibi bir etki de alamazsınız. Ancak istikrarlı ve yoğun bir mat pilates grup dersleri ile hedeflerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mat Pilates Hareketleri

Mat pilates hareketleri oldukça fazladır. Kaslarınızı dengeli şekilde çalıştırabileceğiniz, core gücünü arttırabileceğiniz, esneklik ve düzgün bir duruş kazanacağınız pek çok hareket mevcuttur. Başlıca mat pilates hareketleri şunlardır:

 • Çapraz mekik,
 • Çift bacak uzatma,
 • Yarım plankta kick,
 • Side kick,
 • Omuz press,
 • Triceps extension,
 • Biceps curl,
 • Süperman,
 • Yarım swan,
 • Flamingo,
 • Mermaid

Mat Pilates Öncesi Sonrası

En çok merak edilenlerden birisi mat pilates öncesi sonrası olmaktadır. İlk olarak bütün sporlarda olduğu gibi mat pilateste de kişinin durumu, çalışma temposu, beslenme düzeni gibi özellikler pilatesten beklediği sonuçları alacağı süreyi etkiler.

Düzenli olarak mat pilates uygulandığı taktirde 1 ayda kişi güç ve esneklik kazanır. 3 ay içerisinde ise sıkılaşma, incelme, toparlanma ve kas oranının artması başlar. Yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları ve günlük spor geçmişi ile yakından alakalı olan bu durumda kazandığınız formun devamlılığını sağlamak adına düzenli egzersize devam etmeniz gerekmektedir.

Joseph Pilates pilatesin etkisine dair açıklamasında 10 derste farkın hissedileceğini, 10 derste görüleceğini ve 30 derste farklı bir bedene sahip olunacağını belirtmiştir. En ideali haftada üç ders mat pilatesyapmaktır. Ancak haftada ikiden aşağıya düşmemelidir. Böylece etkilerini görebilir, hayalinizdeki forma girebilirsiniz.

Mat Pilates Faydaları

Mat pilates faydaları oldukça fazla bir spordur. Üstelik kolay taşınan, kolay ulaşılabilen ve birbiri yerine kullanılabilen eşyalarla yapılabilmektedir. Bu nedenle dilediğiniz hemen her yerde mat pilates yapabilirsiniz.

Mat pilates ile karın, kalça, basen bölgelerinde toparlanma elde edebilirsiniz. Bacaklarda sıkılaşma yakalayabilirsiniz. Duruşunuzda bir düzelme elde edeceğiniz gibi genel olarak da güçlendiğinizi çok rahat görebilirsiniz. İlk dersten itibaren etkilerini görür, birkaç ay içerisinde bedeninizdeki değişimlere tanık olabilirsiniz.

İnsan vücudunda altı yüzden fazla kas bulunmaktadır ve pilateste her kas grubunu çalıştırabileceğiniz hareketler vardır. Anadolu yakası mat pilates tercihlerinin en çok aranan merkezi olarak bizler öğrencilerimize her türlü desteği sağlıyor, faydalarından en iyi şekilde istifade edebilmelerine aracı oluyoruz.

Mat pilatesinbaşlıca faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Mat pilates dengeli bir kas gelişimi sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Vücudunuzun esneklik kazanmasını sağlar.
 • Duruş bozukluklarının düzelmesini sağlar.
 • Merkez kaslarını güçlendirir.
 • Kemik ve eklemleri korur. Kemik yoğunluğunu arttırarak kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.
 • Eklem rahatsızlıklarından kurtulamaya destek olur.
 • Fizik tedavi amaçlı geliştirildiğinden fizik tedavide kullanılabilir.
 • Bel, boyun, diz gibi bölgelerdeki kronik ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Koordinasyonu geliştirir.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.
 • Güçlendirir.
 • Bağ dokuları güçlendirerek sakatlık ve yaralanmaları önler.
 • Özgüven artışını sağlar.
 • Nefes alıp vermeyi düzenleyerek stresi azaltır.

Mat Pilates Dersi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Mat pilates dersi çoğu kez spor salonunda grup halinde yapılır. Bireysel olarak da mat pilatesyapabilirsiniz. Ancak ilk olarak bir spor salonunda sertifikalı eğitmenler eşliğinde verilen derslere katılmanızı öneririz. Bizler alanında uzman eğitmenlerimiz eşliğinde, grup üyelerimizin her birinin durumunu ve beklentilerini göz önünde bulundurarak derslerimizi gerçekleştiriyoruz.

Tuzla mat pilates alanında uzun yıllardır en çok tercih edilen merkezlerden birisi konumundayız ve bu alanda en fazla karşılaştığımız sorulardan birisi aletli pilates mi mat pilates mi olmaktadır. Benzer şekilde reformer pilates mi mat pilates mi sorusu da fazlaca karşımıza çıkmaktadır.

Mat pilateste egzersizler için kendi vücut ağırlığınız kullanılırken aletli pilatesteki egzersizlerde vücut özelliklerine göre özelleştirilebilen, hareketin her anında direnç ve destek sağlayan ekipmanlar kullanılmaktadır. Aletli pilateste daha fazla direnç kullanılmakta, daha fazla destek ve hizalama şansı sunmakta ve daha fazla egzersize sahip olunmaktadır. Fakat mat pilatesin de kendine özgü artıları vardır. Mat pilatesi avantajlı kılan hususlar taşınabilir olması, uygun fiyatlı olması, serbestlik sunması ve ilk tasarım olmasıdır.

Daha etkili sonuçlar için aletli pilates ile birlikte mat repertuarından da yararlanılabilir. Her ikisini yapanlar ve salon dışı eylemlerine dikkat edenler daha hızlı sonuç alabilmektedirler. Tuzla’daki pilates merkezimizde kişi taleplerini, isteklerini, ihtiyaçlarını ve genel durumunu değerlendirerek en doğru derslere yönlendiriyoruz. Vücudunuzun esnemesine, güçlenmesine, sıkılaşmasına yardımcı oluyoruz.

Mat Pilates Kilo Verdirir Mi?

Mat pilates Anadolu yakası genelinde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada özellikle mat pilates kilo verdirir mi sorusu fazlaca akıllara gelmektedir. Öncelikle pilates üç aşamalı bir spordur. Başlangıç seviyesinde yakılan kaloriler ileri seviyede iki katına ulaşmaktadır.

Mat pilates hareketleri vücudun yağ depolarına odaklanır. Bu nedenle de yağ yakımını hızlandırır. Fazla yağlar vücuttan atıldığından da kilo verme süreci devreye girer. 1 saatlik başlangıç seviyesindeki pilates egzersizleriyle yaklaşık 230 kalori yakılabilir. Daha ileri seviyedeki mat pilateslerde yakılan kalori miktarı 390-500 kaloriye kadar ulaşabilir.

Yağ yakma, sıkılaşma, kaslarda toparlanma gibi etkileri bulunan mat pilates kilo vermeye doğrudan yardımcıdır. Fakat bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü kilo vermek için hareket yanında kişilerin sağlıklı bir diyet programı da uygulamaları gerekmektedir.

Mat Pilates Faydaları

Mat pilates fiyatları bir pilates salonu arayanların, pilatese başlamayı düşünenlerin ya da farklı bir yer tercihinde bulunmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardandır. Mat pilates Tuzla genelinde farklı etkenlere göre fiyatlandırılmakta, her spor merkezi ve eğitmen kedi ücret tarifesini belirleyebilmektedir. 

Tercihte bulunulurken sadece ucuzluk değil, eğitmenin sertifikalı olması, özverili olması, yenilikçiliği, güler yüzlülüğü dikkate alınmalıdır. Fiyatlandırmalar saatlik bazda yapılır ve aylık saat ücretleri kişi başı olarak dikkate alınır. Bizler Tuzla ve İstanbul’un en kaliteli ve en uygun fiyatlısı olma gayesindeyiz.

studioog

studioog

İlgili İçerikler

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın
×