disiplin

Reformer Pilates ve Grup Dersleri

Egzersiz ve spor dünyasında adından sık sık söz ettiren pilates, kendi arasında farklı çeşitlere ayrılır ve her kişinin beden yapısına ve bünyesine göre de farklı dersler ile uygulanır. Pilates hayatımıza girdiği ilk günden beri gevşemeyi, vücudun sıkılaşmasını aynı zamanda esnekliği bize en iyi şekilde öğretir. Son yıllarda popüler olan pilates çeşitlerinden biri olan reformer pilates, erkek ve kadınların spor dünyasını daha verimli bir hale getirmektedir. Bu verimlilik sayesinde beden tamamen yenilenir.

Reformer pilates, aletler kullanılarak yapılan pilates türüne verilen isimdir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak için uygulanması tavsiye edilmektedir ve kaslar için çok önemlidir. Zamanı ve imkânı olan herkese reformer pilates dersleri tavsiye edilir.

Reformer Pilates Nedir

Pilates aslında bir mat üzerinde yapılan egzersizdir. Joseph Pilates reformer pilatesin kurucusu olarak bilinmektedir ve birkaç adet aparat kullanarak pilatesi daha gelişmiş bir hale getirmiştir. Değişim ve gelişim sonucunda da reformer pilates olarak isimlendirilen aletler üzerinde yapılan pilates daha yaygın bir hale gelmeye başlamıştır.

Peki reformer pilates nedir? Gerileme ve esneme hareketlerinin profesyonel cihazlar ile birlikte yapıldığı pilatese reformer pilates adı verilmiştir. Kasları çalıştıran ve vücudu yenileyen reformer pilates son zamanların en popüler sporları arasında varlığını sürdürmektedir.

Reformer Pilates Nasıl Bulundu?

Joseph Pilates, 1. Dünya Savaşında yaralanan askerlerin daha kısa süre içerisinde toparlanması için yatak üzerinde egzersiz yapılmasını tavsiye etti. Yatağa bağlanan halat ve ipler yardımı ile bacak ve kol kaslarını çalıştıran askerler, bu spor sayesinde kolay bir şekilde toparlanmaya başladı.

Hastalar üzerinde aparatlı fizik tedavinin faydalarını gören Joseph Pilates, savaştan sonra bu konuda detaylı araştırmalar yaptı. Yatak, sedye gibi yüzeyler üzerinde kasların nasıl çalışacağını test ederek not aldı. Çalışmalarını sürdüren Joseph Pilates, emeklerinin karşılığı sonucunda reformer pilates olarak isimlendirilen pilates çeşidini herkese duyurdu.

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates yapmak için hazırsan muhakkak profesyonel bir yardım almalısınız. Daha sağlıklı pilates yapmak ve kaslarını kontrol etmek için Tuzla reformer uzmanından destek almanız gerekir. Aletli pilates Tuzla salonunda gireceğiniz derslerde reformer pilates alanında gelişmek istediğinizde eğitmen tarafından hareketler ve komutlar sana gösterilir. Bu süreçte yapılacak teknikler ve hareketler şu şekildedir:

 • Dirençli yayların yer aldığı özel aletlerin üstünde reformer pilates yapılır. Kas gücüne göre yayların esnekliği ayarlanmaktadır. Bu pilates çeşidinin ortalama 300 farklı hareket imkânı da vardır.
 • Kimi hareketler ayakta reformer pilates aleti kullanılarak yapılırken kimi hareketler de oturarak yapılıyor.
 • Bazı reformer pilates hareketleri ise reformer Tuzla eğitmeninden yardım alınarak uygulanıyor.
 • Alet kullanılarak yapılan reformer pilates düzenli aralıklar ile yapıldığında kişinin bedenen ve ruhen yenilenmesini sağlıyor.
 • Donanımlar üzerinde bant çekme, ters duruş, kolları esnetme, bacakları açma ve germe gibi pek çok hareket denenmektedir.

Reformer Pilates Nerde Yapılır?

Klasik pilates evde mat üzerinde yapılabilirken reformer pilates için aynı durum geçerli değildir. Aletlerin profesyonel ve ağır olduğu düşünüldüğünde reformer pilatesi yalnızca reformer pilates anadolu yakası gibi pilates salonlarında yapabileceğinizi tahmin edebilirsiniz.

Uzman eşliğinde yapacağınız reformer pilates hareketlerini Tuzlada aletli pilates salonlarında ya da spor salonlarında yapabilirsiniz. Hareketlerini deneyeceğin tüm süre boyunca yanınızda ilgili bir kişinin olması çok önemlidir. Reformer pilates araçlarını kullanma ve dirençli yayları kontrol etme konusunda Tuzla aletli pilates eğitmeninden destek alabilirsiniz.

Reformer Pilatesi Kimler Deneyebilir?

Reformer pilates ile kendisini daha iyi hissetmek isteyenler, soluğu Tuzla reformer pilates salonlarında alıyor. Bu spor alanı öyle bir özelliğe sahip ki; reformer pilates yapanların yorumları her zaman olumlu yönde oluyor. Fakat bazı durumlarda reformer pilates riskli olabiliyor. Reformer pilatesi şu kişiler rahatlıkla deneyebilir:

 • Hamilelik süreci yolunda ilerleyen kadınların, doktorundan onay alarak bazı hareketleri denemek şartıyla reformer pilatesi yapabilir. Bu konuda doktorun pilates yapabilir demesi ve rapor vermesi çok önemlidir.
 • Risk durumu taşıyan hamile kadınlar, hamilelik ilk 3 ayında olanlar ve hamilelik şüphesi olanlar reformer pilatesi yapmak için bir süre daha beklemelidir.
 • Kemik ve kas hastaları, doktordan onay alırsa reformer pilatesi yapabilir. Özellikle de skolyoz hastalarına rapor çıkarsa bu pilates çeşidi sayesinde kemiklerde düzelme ve skolyoz derecesinde azalma görülür.
 • Masa başında çalışan kişilerin reformer pilates yapması tavsiye edilir. Kemik erimesine, kemik ağrılarına ve bel tutulmasına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Evde çok sıkılıyorsanız, herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, reformer pilates Tuzla merkezine gitmek istiyorsanız siz de en kısa süre içerisinde reformer pilatese başlayabilirsiniz.
 • Kalp hastaları, şeker hastaları ve vertigo hastaları hastalığın derecesine göre reformer pilatese başlayabilir. Bu konuda doktorun onay vermesi çok önemli bir aşamadır.

Reformer Pilatesin Faydaları

Sağlık için reformer pilates yapılması tavsiye edilir. Eğer daha formda, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız siz de reformer pilatese başlayabilirsiniz. Reformer pilates faydaları oldukça fazladır. Bunları duyduğunuz zaman siz de en kısa süre içerisinde derslere başlamak isteyebilirsiniz. Bu faydalardan bazıları şunlardır:

 • Reformer pilates, kan akışını düzenler ve doğru bir şekilde nefes almayı öğretir. Bu sayede solunum sorunlarınızın önüne kolay bir şekilde geçebilirsiniz.
 • Reformer pilates ile duruş bozukluğu sorununuzu da çözebilirsiniz. Düzenli bir şekilde uygulanan reformer pilates, kasları sağlıklı bir şekilde kullanmanıza ve daha dik durmanıza yardım eder.
 • Kaslarda yer alan bağ dokularının daha güçlü olmasını sağlar. Belirli bir süre uygulanan reformer pilates, kasların daha iyi bir şekilde çalışmasına yardım eder.
 • Omurga ve bel ağrıları için eğlenceli bir çözümdür. Şayet omurga ve bel ağrılarından dolayı uyuyamıyorsanız düzenli reformer pilates yaparak hem ağrılarınızdan kurtulabilir hem de daha da sosyalleşebilirsiniz.
 • Kas odaklı bir egzersiz olduğu için bir süre sonra incelmenize de yardım etmektedir. Eğer vücudunuzda sarkmalar varsa ve bir türlü vücudunuzu toparlayamadıysanız reformer pilates yaparak kolay bir şekilde incelebilirsiniz.
 • Düzenli bir şekilde uygulanan reformer pilates, erkek ve kadınların daha formda gözükmesine de yardımcı olur.
 • Reformer pilates aynı zamanda fıtık oluşmasını da engeller.
 • Reformer pilates fiyatları diğer spor çeşitlerine göre daha uygun fiyatlıdır.

Zayıflamak İçin Reformer Pilates Yapılır Mı?

Reformer pilates ile uzun yıllardır bir türlü çözemediğiniz kilo sorununu belki de kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Belirli kurallara dikkat ederek reformer pilates öncesi sonrası değişiminiz ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

 • Reformer pilates ile beraber sağlıklı beslenme programı ile beslenerek daha formda gözükebilirsiniz.
 • Belirli bir süre kilo verdiyseniz fakat spor yapmadıysanız, vücudunuzda meydana gelen sarkmaları reformer pilates ile kolay bir şekilde toparlayabilirsiniz.
 • Hem incelmek hem de kilo vermek için düzenli bir şekilde reformer pilates dersi almalısınız.
 • Basen, göbek ve karın bölgesini aktif bir şekilde çalıştıran reformer pilates bu bölgelerde yer alan yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasını sağlıyor. Özellikle de göbek çevresinden memnun değilseniz reformer pilates tam size göre!
studioog

studioog

İlgili İçerikler

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın
×